Tabata

Co je tabata?
Tabata je kardiovaskulární trénink, který prokazatelně zlepšuje výkonnost a fitness ve velmi krátkém čase. Cvičení se skládá z osmi 20 sekundových cviků prováděných na 100 %, proložených dobou odpočinku 10 sekund. Klíčem k efektivitě v Tabata cvičení se jeví krátké intervaly odpočinku mezi cviky.

Tabata zvyšuje nejen vaši kardio-respirační zdatnost, ale také svalovou sílu (záleží na výběru cviků, které si zvolíte a co chcete tréninkem rozvíjet).
Zajímavé jsou zjištění, že vytrvalostní cvičení tento efekt vůbec nezpůsobují a přesto je mnozí lidé považují za nejvíce účinné v otázkách zdraví i prevence. Snad nejdůležitější je informace, že vysoce intenzivní cvičení zvyšují kondici mnohem efektivněji než vytrvalostní cvičení. Abyste zaměstnali své tělo plnohodnotným tréninkem, musíte dát zabrat 3 typům svalových vláken, které se ve Vašem těle nacházejí.
Tabata nabízí rychlý způsob, jak se dostat do formy do pouhých čtyř minut vysokou intenzitou cvičení. A však varujeme, že je tento režim hodně vysilující. Tato tréninková metoda byla původně vyvinuta pro olympijské atlety, a i doktor Tabata hlásil, že oni si sáhli na dno svých sil. Takže tento styl tréninku není úplně vhodný pro začátečníka. Měl by ho vykonávat pouze někdo, kdo má solidní fyzickou zdatnost a dobrý zdravotní stav.

Jak probíhá lekce tabaty:

      1. Rozehřátí s protažením svalstva

      2. 20 sekund činnosti maximálního úsilí, pak 10 sekund doba odpočinku. 8 krát vykonáváme daný cvik, který se počítá jako jedno kolo. Pak je pauza a pokračuje se na další kolo. Celkově jsou 4 kola po 4 minutách.

    3. Protažení svalstva


Slovy Rossiho:

Na tabatě nás nejvíc zaujalo čas intenzivní zátěže, která nahradí i několik hodin v posilovně. Čas cvičení je totiž pouhých 16 minut. Zdá se to sice málo, ale věřte, že to tak není!
Pro nic za nic se TABATĚ neříká nejefektivnější, nejnáročnější a nejtěžší metoda tréninku. Baví nás na tomto cvičení nejvíce variabilita cviků, které se dají při tréninku použít. Zapojíme tedy veškeré svalstvo v těle.
Po pravidelném cvičení Tabaty jsme také přišli na to, že je to úžasný relax v podobě překonávání vlastních limitů, kolikrát i nad naše možnosti. Velmi rychle Vám proto stoupá Vaše fyzická kondice a potlačení stavu vyčerpanosti a únavy. Dochází k rychlému spalování tuků a rýsování svalové hmoty, nikoli však velkého nárustu.
Proto tedy tabatu doporučujeme všem, kteří se chtějí cítit v běžném životě dobře a mají potřebu neustále překonávat sama sebe.

Moje motto: „ TO DÁŠ“

Přihlášení
Proč se registrovat


Registrací do systému BeFit získáte možnost využívat online rezervační systém pro fitness lekce a posilovnu.

Dozvíte se o speciálních akcích, novinkách a dění nejen v zónách Workin(posilovna) a Fitness, ale stejně tak v Café/Baru BeFit.